Riviera Beach Tennis Classic
Bayamon, Puerto Rico - February 17th
Toronto Indoor Open 2020
Toronto, Canada - February 16th
WinterTour Latvia Open
Riga, Latvia - January 17th
Winter Tour Latvia Open
Riga, Latvia - January 17th
Winter Tour Latvia Open
Riga, Latvia - January 17th
IFBT Beach Tennis World Championships
Castelldefels, Catalonia, Spain

Puerto Rico Record Turnout

on .

Puerto Rico 2020 1This was the first time in Puerto Rico that a tournament was run during 7 days in a raw: from Monday, February, 17th to Sunday, February, 23rd in Rivera Tennis Centre.
Another curious fact is that with seven categories filled to capacity the matches were played on only two courts!

As you can imagine, the logistics of the tournament were quite challenging. Nevertheless the outcome of this sorting event turned out completely satisfactory! All the players loved the format of the competition, the level of play, the location of the tournament, and the good vibe that has always been there!
The following categories were played:
Monday - Intermediate Men’s Doubles
Tuesday - Intermediate Women’s Doubles
Wednesday - Advance Men’s Doubles
Thursday - Open Women’s Doubles
Friday - Open Men’s Doubles
Saturday - Advance Mixed Doubles & all the matches from 1/4 final to finals of the categories that were played previously during the week
Sunday - Open Mixed Doubles
Congratulations to all the medalists, participants and organisers of the tournament!

MEN'S DOUBLES PRO
1. LUIS M. REYES (PRI) / HIRAM RAMOS (PRI)
2. VLADIMIR HELMUT (PRI) / GABRIEL MONTILLA (PRI)

WOMEN'S DOUBLES PRO
1. BEATRIZ DE JESUS (PRI) / BEATRIZ RIVERA (PRI)
2. CRISTINA FIERRES (PRI) / CLAUDIA LOPEZ (PRI)

MIXED DOUBLES PRO
1. JULIANO RODRIGUEZ (PRI)/ELIZABETH FUENTES (PRI)
2. NATALIA MAZORRA (PRI)/FRANCISCO CASTANER (PRI)

MEN'S DOUBLES ADVANCED A
1. ALEX PEREZ (PRI) / PAULO LOPEZ (PRI)
2. ROLANDO RAMOS (PRI) / ERIC BAEZ (PRI)

MIXED DOUBLES ADVANCED A
1. WINSTON RUIZ (PRI) / BEATRIZ DE JESUS (PRI)
2. SAMARIS NEGRON (PRI) / LUIS SANTIAGO (PRI)

WOMEN'S DOUBLES ADVANCED B
1. IRENE LOCKWOOD (PRI) / MARIELA SEGARRA (PRI)
2. GABRIELA BERRIOS (PRI) / ALEXANDRA RODRIGUEZ (PRI)

MEN'S DOUBLES ADVANCED B
1. JOSE COLOMER (PRI) / JESUS GONZALEZ (PRI)
2. IGNACIO ALVAREZ (PRI) / LUIS MARTINEZ (PRI)